فکرها را بسازیم، تا فرهنگ بسازیم …

4/5 (4)

در حالیکه در زنگی روزانه خود با بی فرهنگی های بسیاری مواجهیم، اما با کمی تفکر به این نتیجه می رسیم که نیازی به ساختن جامعه ای سالم و با فرهنگ نیازی به دخالت دولتها نیست. تنها کافیست خودمان را بشناسیم تا بتوانیم ایرانی آباد بسازیم.

فرهنگسازي کار سختي نيست. از همين امروز مي توان شروع کرد. در زير راهنماي قدم به قدم (فقط دو قدم) فرهنگسازي توضيح داده شده است :

قدم اول : خودمان را اصلاح کنيم. هر کسي در اجتماع يک “خود” است. پس اگر هر کسي خودش را اصلاح کند که همه چيز تمام است. اما کمي زحمت دارد. بايد هنجارهاي درست را جايگزين هنجارهاي غلط کرد. اگر مي بينيم کاري غلط در جامعه جا افتاده، نيازي نيست ديگران را اصلاح کرد؛ خودمان را اصلاح کنيم. فرزندمان که نسل پس از ماست را اصلاح کنيم و حداکثر در صورت توان به اطرافيانمان پيشنهاد اصلاح “خود” دهيم.

قدم آخر : از پيشنهاد و انتقاد به ديگران هراسي نداشته باشيم. بگوييم. زبان خود را در مقابل عمل ناصحيح ديگران به کار بيندازيم. جامعه مال ماست. چرا بايد فلاني آنرا خراب کند؟ با علم انتقاد کنيم. يعني نادانسته چيزي نگوييم. پيشنهاد اصلاح بدهيم. اصلاح الگو نمي خواهد بلکه به اراده نياز دارد. نترسيم، ما را نمي کشند.

فرهنگ!

نگوييم “به من چه”. اين جمله متلاشي کننده فرهنگ است. اتفاقا اين ما هستيم که بايد شروع کنيم. با اين وضع پيش رو، آيندگان ما در خطر خواهند بود.

اين تفکر ايده آلگرا نيست بلکه همان چيزيست که مدتها پيش جوامع “با فرهنگ” اين کار را کردند و شد.

آداب معاشرت را خودمان بیاموزیم و به دیگران بیاموزانیم. وقتی خودمان را بسازیم یعنی یک الگو برای دیگران ساخته ایم و در واقع به قشری از یک جامعه آموزاندیم. حالا حساب کنید که هر فرد چنین کند، آن وقت هر کسی سعی می کند از دیگری بهتر باشد و در نهایت جامعه ای بسیار بافرهنگ خواهیم داشت.

#از_خودمان_شروع_کنیم

اطلاعیه: ایجاد سایت روستای کام

3.67/5 (3)

دوستان و همراهان گرامی

از آنجایی که وعده کرده بودیم که روستای کام سایتی با سامانه های مستقل مربوط به خود داشته باشد سایت روستای کام به صورت آزمایشی و با دامنه مستقل با آدرس http://www.kamvil.ir راه اندازی گردید. پس از تکمیل اطلاعات و بخش های مختلف آن، همین سایت از حالت آزمایشی خارج و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. ما را تکمیل کردن بخش های مختلف سایت روستای کام همراهی بفرمایید.

چنانچه دوستانی تمایل به همکاری در بخش های مختلف سایت روستا دارند می توانند با شماره همراه ۰۹۲۱۶۷۱۷۲۵۲ در تلگرام ارتباط برقرار نمایند. منتظر نظرات ارزشمند و سازنده شما هستیم.

 

تذکر جدی من به شبکه نهال

5/5 (1)

سلام. لطفا در هنگام دوبله دقت کنید از فحش و ناسزا و کلمات نامناسب استفاده نشود. در قسمت امشب ۲۴ فروردین ساعت ۸  پاندای کونگ فو کار، پاندا به طاووس می گوید (پدرسوخته) که در جا پسرم از این کلمه استفاده می کند. فرهنگ سازی غلط چند سال گذشته این کشور از صدا و سیما شکل گرفته دقیقا از زمانی که همه مجریان و اخبار گویان با مقنعه سبز جلوی دوربین ظاهر شدند و از فردا مقنعه سبز مد شد. دقت کنید این فرهنگ ها به درون منازل شما هم وارد می شوند.

ارتعاشات مثبت

چگونه سطح ارتعاشات مثبت مان را افزایش دهیم؟

5/5 (2)
 1. شکرگزار باشید.
 2. تحرک داشته باشید.
 3. مراقب تغذیه خود باشید.
 4. همیشه در حال یادگیری باشید.
 5. با طبیعت در تماس باشید.
 6. خود و دیگران را ببخشید.
 7. با خودتان خلوت کنید.
 8. در حق دیگران کار نیک انجام دهید.
 9. قدرت خنده را جدی بگیرید.
 10. به حیوانات غذا بدهید.
 11. اگر بچه کوچکی در خانواده دارید، با او وقت بگذرانید.
 12. با گیاهان صحبت کنید.
 13. در حق دیگران دعای خیر کنید.
 14. به کارهای لذت بخش جانبی مثل نقاشی و آشپزی و عکاسی… بپردازید.
 15. کارها را صرفا از روی مهربانی انجام دهید.
 16. مراقبه کنید.
 17. جنبه مثبت قضایا را نگاه کنید.
 18. گاهی به تنهایی سفر کنید.
 19. از خودتان مراقبت کنید و آراسته باشید.
 20. با افرادی دارای فرکانس ارتعاشی بالا بیشتر در ارتباط باشید.

ترفندهای جالب زندگی

هنوز ستاره نگرفته

۱- موز ها را از هم جدا کنید تا دیرتر رسیده شوند.
۲- کتاب را به نحوی مطالعه کنید که انگار می خواهید آن را نقد کنید با این روش مطالب در ذهنتان خواهند ماند.
۳- وقتی موبایلتان خیس می شود برای خشک شدن و سالم ماندن آن، چند ساعت درون برنج خام قرارش دهید.
۴- تا جایی که می توانید از نور روز استفاده کنید و چراغ روشن نکنید.
۵- هنگامی که می‌دوید اگر به یک موضوع خاص فکر کنید مسافت بیشتری را طی خواهید کرد.
۶- روی قابلمه آبِ در حال جوش، یک کفگیر بزرگ چوبی قرار دهید تا آشپزخانه بخار نکند.
۷- اگر می خواهید آبریزش بینی تان قطع شود، زبانتان را به سقف دهانتان بچسبانید و یکی از انگشتانتان را بین دو ابرویتان ۲۰ ثانیه فشار دهید.
۸- ابعاد گوشی موبایلتان را اندازه بگیرید، بعدا به عنوان خط کش به کارتان می آید.
۹- پشه ها نمیگذارند راحت بخوابید؟ یک قرص ویتامین ب بخورید بدنتان در اثر خوردن ویتامین ب بویی میگیرد که پشه ها دوست ندارند.
۱۰- مهم نیست چه سنی داری هنگام سلام کردن مادرت را در آغوش بگیر.
۱۱- خوردن یک موز برای صبحانه، باعث کنترل افسردگی ، عصبانیت و کج خلقی در طول روز می شود.

همه شاکی هستند …

هنوز ستاره نگرفته

نمی دانم چرا این کشور اینطور شده که مسوولین هم شاکی هستند …

وزیر راه از بهداشت شاکی است … از مسافرخانه های بین راهی که بهداشت خوبی ندارند … وزیر بهداشت از رفاه شاکی است … که بیمه ها به موقع پرداخت نمی شود … وزیر نیرو از نفت شاکی است که حرف از ادغام می زند … وزیر علوم از آموزش و پرورش شاکی است که سطح علمی کشور پایین آمده …

آخر نمی فهمم و نمی دانم آیا بالاتر از اینها هم کسی در این مملکت مسوول است. می خواهند همه تقصیرها به گردن خدا بیاندازیم و خودمان را راحت کنیم!!!

اینجا سه مسئله مطرح است: ۱) یا خود آن مسوول در این وقایع ذینفع است و حرفهایش برای سیاه نمایی است ۲) یا آن مسوول عرضه کار در آن سمت را ندارد ۳) یا ما قانون درست و درمان نداریم که مسوول در آن بخش کارش را درست انجام دهد …

با یک نگاه کلی می توان فهمید که هر سه مسئله می تواند تا اندازه زیادی درست باشد.

فقط یک قوه قضاییه برای رسیدگی به همه شکایت باید تاسیس شود و پرونده این همه شکایت را بگیریم و سالها بدویم دنبال گرفتن حق مردم …. و دولت ها از پی هم می روند و این وسط سر مردم بی کلاه می ماند و بس …

غزه

هنوز ستاره نگرفته

آیا می توان از غزه نگفت؟ اگر برای شما چنین بود چه می کردید؟

مطالب درسی و طرح درس اساتید

هنوز ستاره نگرفته

همکلاسی های عزیز می توانید مطالب درسی و طرح درس اساتید را در بخش تالار گفتگو دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس مشاهده نموده و نظرات خود را عنوان نمایید. در بخش تالار زمانبندی ارائه هر دانشجو، مبحث مورد ارائه و مطلب ارائه شده از جلسات گذشته جهت استفاده شما قرار داده می شود.

سبدکالا

هنوز ستاره نگرفته

روزهای کاری سختی را در پایان سال سپری می کنم، به امور روزمره کاری و سوالات پرتکرار مشتریان سوالات جدیدی با موضوع سبد کالا اضافه شده، که به علت اطلاع رسانی نادرست دولت تدبیر و امید، مردم روستای ما آشفته و سردرگم نرسیدن به سبد کالایشان هستند. همین مردم تا هفته پیش با بی آبی و بی برقی در زمان بارش برف دست و پنجه نرم می کردند. حالا با وجود گذشتن از آن بحران و درگیری در رفع صدمه های ناشی از برف باید به دنبال سبد کالای خود نیز در این روزهای نزدیک عید بدوند.
این سبد امسال چند ویژگی دارد که اکثریت مردم آنها را در بی تدبیری دولت می دانند که عامل اصلی ناامیدی نسبت به نظام است که عبارتند از:
۱- به برخی از مردم که اصلا نیازی به این سبد ندارند تعلق گرفته و به برخی دیگر که واقعا نیاز دارند تعلق نگرفته است. که هیچ کس از علت این امر سر در نیاورده است.
۲- آدرس محلهای توزیع سبد کالا، موجود در سایت رسمی سبد کالا ( http://yaranehkala.ir ) معلوم نیست از کجا جمع آوری شده که اکثریت آنها تکراری و نادرست است، این امر در لیست زیر مشهود است:

ليست فروشگاه هاي استان مازندران شهر تنكابن

رديف نام فروشگاه نشاني شماره تماس
۱ فروشگاه اتکا تنکابن بلوار مصلي نماز جمعه ۱۹۲۴۲۳۵۴۵۰
۲ فروشگاه سپهرلومير مازندران تنکابن کلارآباد خ امام پاساژ ديلمي ۱۹۲۴۹۲۷۳۳۸
۳ رفاه خ شيرودي جنب بانک رفاه ۴۲۸۹۸۶۸
۴ فروشگاه رفاه تنکابن مازندران تنکابن خيابان جمهوري ساحل طلايي بلوار امام رضا جنب بانک صنعت و معدن ۱۹۲_۴۲۷۲۷۳۳
۵ فروشگاه سپهر خيابان جمهوري نبش خيابان اصلي جنب بانک مسکن ۱۹۲۴۲۳۶۹۵۷
۶ فروشگاه فرهنگيان عباس آباد خيابان شهدا جنب دبستان فردوسي فروشگاه فرهنگيان عباس آباد ۱۹۲۴۶۲۳۰۰۹
۷ تعاوني مصرف فرهنگيان مازندران تنکابن خ امام روبروي بانک تجارت مرکزي ۱۹۲۴۲۲۵۴۱۰
۸ فروشگاهـزنجيرهـايرفاه مازندران تنکابن خيابان جمهوري ساحل طلايي بلوار امام رضا جنب بانک صنعت و معدن پ ۱ ۰۱۹۲-۴۲۷۲۷۳۳
۹ فروشگاه زنجيره اي رفاه مازندران تنکابن خيابان جمهوري ساحل طلايي بلوار امام رضا جنب بانک صنعت و معدن ۱۹۲۴۲۷۰۱۹۲
۱۰ تعاوني فرهنگيان خرم آباد ک تنکابن خرم آبادروبروي بانک ملي نبش خ فرهنگ ۴۲۵۶۲۵۹
۱۱ شرکت تعاوني فرهنگيان تنکابن ک تنکابن خ امام جنب دبيرستان امام ۳۲۲۹۸۹۰
۱۲ امانتـفروشيرفاه تنکابن کريم آباد نرسيده به افشره م بار ۰۱۹۲-۴۲۸۲۶۹۶
۱۳ شرکت فروشگاههاي زنجيره اي رفاه مازندران تنکابن خيابان جمهوري ساحل طلايي بلوار امام رضا جنب بانک صنعت و معدن ۱۹۲۴۲۲۷۲۳۳

در این لیست که بابت ارائه آن کافی نت ها و پست بانکهای روستایی از مردم مبلغ ۱۰۰۰ تومان دریافت می کردند موارد غلط زیادی وجود دارد که من برای پیگیری صحت آن یک عصر وقت صرف کردم که اطلاعات درست به مشتریانم ارائه کنم.

آنچه در این لیست وجود دارد الف) ردیفهای ۲ و۶ و ۱۰ اصلا مربوط به تنکابن نیستند ب) ردیف های ۴ و ۸ و ۹ و ۱۳ تکراری هستند و آن مکان هم به علت فرو ریختن سقف آن در بارش برف اخیر تعطیل است ج) ردیف های ۳ و ۵ و ۱۲ اصلا وجود خارجی ندارند د) ردیف های ۷ و ۱۱ یک مکان با آدرسهای متفاوت است که یکی از شرق و  یکی از غرب آدرس داده است.
نکته قابل توجه این است که تنها ردیف ۱ و ردیف ۷ یا ۱۱ محل صحیح توزیع کالا هستند آن هم فقط برای کارکنان خود یعنی اتکا برای نظامیان و فرهنگیان برای فرهنگیان …
۳- قرار گرفتن کارت بانکی به عنوان اقلام مورد نیاز در دست برای تحویل سبد کالا مردم را به سمت بانکها روانه کرده، طوری که مردم سبد خود را از بانک مطالبه می کنند.
۴- اقلام موجود در سبد مانند مرغ و تخم مرغ در بسیاری موارد توزیع شده قابل استفاده نیست، مثلا مرغ با تاریخ تولید ۲/۱۳۹۲  که نزدیک به یکسال از تاریخ تولید آن می گذرد.
نکات ریز و درشت دیگری نیز در این سبد وجود دارد که فعلا از حوصله من برای توضیحش خارجه … مثل تکمیل نبودن اقلام سبد در زمان توزیع و گرفتن وجه نقد توسط توزیع کنندگان سبد از مردم (خودم هم پرداخت کردم) و …

اینها همه بی تدبیری مسوولین اجرایی در این امر است …
اینها نگفتم واسه اینکه بگم دولت ضعیفه یا مثل اینها …
اینها رو گفتم که بگم هر دولتی هر کاری انجام بده یه کاستی هایی داره و یه حسن هایی پس نگید دولت قبلی … ال و بل
اونوقت کسایی هم پیدا میشن که میگن دولت جدید ال و بل
پس سرتون به کارتون باشه و کار ملت رو راه بندازید که ما مثل زنجیر به هم وصلیم و هر حلقه از این زنجیر مردمی آسیبی ببینه به کل مملکت و در اصل به خودمون صدمه می زنیم و …
مخصوص ساسیون مجلسی که بجای رفع نیاز مردم و حل مشکلاتشون به دنبال حزب بازی و این حرفان …
من از اولش گفتم الان هم می گم خاک بر سر کسی که به جای منافع مردم به دنبال منافع حزبیشه …
حزب فقط حزب الله … یعنی برای رضای خدا کار کنید … ای کسانی که خود را خواص و ما را عوام می پندارید …

صدا و سیمای شرق مازندران نه غرب

هنوز ستاره نگرفته

با وجود تلاش بسیار زیاد و زحمات فراوان کارکنان و خبرنگاران رسانه ملی در پوشش صدا و تصویر در تمامی مناطق کشور اما متاسفانه صدا و سیمای مرکز مازندران از سالهای اولیه راه اندازی تاکنون توجه زیادی به مناطق غرب استان ندارد دقیقا مانند سایر نهادهای دولتی استان که تمام بودجه متعلقه به استان را در همان مرکز و اطراف آن هزینه می کنند و این دلیل اصلی جدایی طلبی مردم غرب استان مازندران از این استان است.
در این ایام برفی فاجعه آمیز پوشش نامناسب حوادث و اخبار ناصحیح باعث توجه ناکافی مسوولین کشوری به این منطقه شد که رئیس جمهور بعد از مرگ سهراب دستور تشکیل ستاد بحران را صادر کرد آن هم زمانی که دیگر آب و برق وصل شده راه ها باز و برف بند آمده بود و مردم دیگر از بی آبی برف نمی خوردند.
برای صدا و سیمای کشور متاسفم که به مرکز مازندران در این زمینه تذکر لازم را نداده که چرا از شهر تنکابن فقط یک قطعه فیلم از گزارش یک خبرنگار از مسوول توزیع آب هلال احمر در تمامی خبرها پخش شد.
واقعا باید تاسف خورد …
از کشته هایی که ذکر نشد…
از خانه هایی که خراب شدند …
از آدمهای زندان شده در خانه …
از جنازه هایی که بیمارستان در برف دفن کرد …
از نانوایی بی برق و آب که نان نپخت …
از زنجیرهایی که جواب ارتفاع برف را نداد …
از بیمارستان بی برق …
از جراحی با شمع …
از بی آبی و زندگی با برف …
از شهر ارواح …
از مسافرینی که زیر برف دفن شدند…
اینجا فقط جای گله مانده و بس

آقای مهندس ضرغامی
مرکز مازندران را دریاب که فقط از صدا و سیمایی مرکزش مانده و بس